10 סיבות למה המשקל קופץ מיום ליום

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

שימוש בשקילה למטרת ירידה או עלייה במשקל – היא כלי בעייתי, מכיוון שהיא מושפעת מהמון פקטורים שמעלים או מורידים את המשקל על בסיס יומי. זהו כלי שאני משתמש בו עם כול המתאמנים שלי ,אבל בצורה חכמה.

זה הגיוני שהמשקל ינוע בסביבות 1-2% בין יום ליום, לכן בהתחלה אני מקבל המון הודעות לחוצות כמו:

 “המשקל שלי קפץ ב2 קילו תוך יום!!”

“אני לא מאמין שבגלל חתיכת פיצה אחת עליתי 1.5 קילו!!” 

אז קודם כל בואו נירגע,נבין תחילה מה הן הסיבות לשינוים היומיומיים במשקל, וכך נדע להתמודד איתן.

כדי להשתמש במשקל כ”כלי” אמין במעקב אחר ההתקדמות שלנו אנו צריכים לוודא כמה דברים:

1-להישקל כול יום על בטן ריקה, ללא בגדים לאחר שהיינו בשירותים ולא אכלנו או שתינו כלום.

2-לרשום בדף מ

Cap

עקב את המשקל במשך 7 ימים, ולייצר ממוצע שקילות שבועי.

בעזרת כלי זה אנו יכולים לראות בצורה כלשהי,  למרות כול השינויים היומיים שגורמים למשקל לעלות או לרדת, את השינויים במשקל, וכך לייצר תמונת מצב יותר טובה לגבי ההתקדמות שלנו בשבוע. 

אך כדי שנוכל להשתמש במשקל לטובתנו ולהישאר שפויים, אנו צריכים לדעת מהם הגורמים אשר משפיעים על ירידה או עלייה במשקל בין יום ליום. וכך, כאשר נדע מה הוא הגורם – נוכל לצפות לו ולהבין אותו. כמו כן אציין ששקילות בתדירות גבוהה הראתה במחקרים התמדה לאורך זמן בדיאטה מכיוון שזה משאיר אותנו עם היד על הדופק.

ולאחר קראית המאמר אתם תבינו למה להישקל באמצע היום זה מדד לא קבוע שאי אפשר להסתמך עליו. תשמרו את המאמר בצד ותמיד לפני שאתם נכנסים לדיכאון תעברו על הסיבות שוב ותנסו לזהות מה יכל לגרום לקפיצה.

סיבה 1: שינויים במאגרי הגליקוגן

 

כאשר אנו אוכלים פחמימות, הן מאוחסנות אצלנו בגוף במקומות שוניים בתור גליקוגן. 
המקומות אשר משפיעים על שינויים במשקל הגוף הם הכבד והשרירים. אז איך זה משפיע על המשקל? בכבד אנחנו אוגרים בין 50 ל 100 גרם גליקוגן, ולרוב אין שינויים גדולים בין אדם לאדם.

לעומת זאת אחוז הגליקוגן בשרירים מושפע מכמה גורמים, כגון: משקלו של האדם, אחוז השומן, רמת הפעילות ועוד.

 מה שידוע לנו כיום זה ש350-750 גרם זאת כמות הגליקוגן המאוחסן בגוף (משתנה בין אדם לאדם), וישנם מחקרים שהראו יותר מ750, אך הטווח הראשון הוא  טווח הגליקוגן הנורמלי.

אז על כול גרם של פחמימה שהגוף מאחסן הוא אוגר כ-3 גרם מהכמות בנוזלים, והשילוב של צריכת פחמימה גבוהה והנוזלים – גורמים למשקל שלנו לעלות. אם למשל צרכתם כמות קטנה של פחמימה במשך 6 ימים, וזה גורם למאגרי הגליקוגן להיות מדולדלים.

 ואז מגיע יום העמסה בשבת שבו שאתם טוחנים פיצה, קורנפלקס, ממתקים גלידה ומה לא. זה גורם למאגרי הגליקוגן שלכם לעלות ב750 גרם ואולי אף יותר.

750 גרם פחמימה + (750גרם 3X גרם של מים)=3000 גרם

3000 גרם זה 3 קילו!

אם אתם בדיאטה דלת פחמימות,אשר גורמות לירידה מהירה במשקל, אין בהכרח שהירידה המהירה במשקל זה שומן – אלא נוזלים, מכיוון שאם אנו מרוקנים את מאגרי הגליקוגן שלנו בתור אנרגיה, זה גורם לגוף לאגור פחות מים וכך מוביל לירידה מהירה במשקל.

סיבה 2: שירותים


כמו שנאמר למעלה, אנו שוקלים את עצמנו בבוקר לאחר שבילינו בשרותים, מכיוון ש0.5-1.5 קילו יכולים לעלות לנו את המשקל אם לא נשתמש בשירותים. כמובן שעדיף לא להכנס פה לפרטים אבל זה יכול כמובן לקרות.

ישנם אנשים שאין להם יציאה בבוקר אך לרוב שיש זה יכול להשפיע מאוד על השקילה.

כמובן שיש מצבים של עצירות:

 פעילות לא תקינה של מערכת עיכול, המובילה לעצירות עלולה לגרום לעלייה במשקל של עד קילו. הדבר נובע כמובן מהעובדה שמערכת העיכול לא התרוקנה.

סיבה 3: מלח

 

אם אתם אוכלים יותר מלח מהרגיל ביום אחד, הגוף שלכם יגיב בכך שהוא ינסה לאזן את זה על ידי מים. תאכל פחות מלח ותקבלו את התוצאה ההפוכה. תארו לכם שכול השבוע אכלתם את המזון שאתם תמיד אוכלים, שהוא לרוב מורכב ממזונות לא מעובדים ואז ביום העמסה בשבת אכלתם מגש פיצה שלם בדומינוס.

נחשו מה קרה?

 כמובן שהמשקל יום אחרי זה עלה, וזה קרה בגלל צריכת מלח גבוהה שגרמה לגוף שלכם לאגור יותר מים מהרגיל. ישנו הורמון שאחראי על התהליך שמו הוא אלדוסטרון, הורמון הגורם לכליות לשמור נתרן ומים בגוף. יותר אלדוסטרון=יותר שימור נוזלים בגוף או ההפך.

סיבה 4: אלכוהול

כולנו שותים כמה בירות במהלך השבוע פה ושם, ותמיד אחרי זמן מסויים אנחנו מרגישים את הצורך ללכת להשתין. כל כמה זמן אנחנו צריכים להשתין. הסיבה פשוטה: האלכוהול נכנס למחזור הדם וגורם לבלוטת יותרת המוח (ההיפופיזה) לעכב את ייצור הורמון הADH – הורמון נוגד השתנה. כשהורמון זה לא מיוצר, בתוך הנפרון שבכליה, המים לא חוזרים חזרה בלולאה המרוחקת, אלא מגיעים לשלפוחית השתן (במקום שיספגו בגוף). בקיצור, האלכוהול גורם למתן שתן בצורה מוגברת.

 האלכוהול, הוא סוג של רעל, ובמקום שהגוף יסלק אותו מהמערכת כמה שיותר מהר, מתעכב ייצור ההורמון ואנחנו מאבדים הרבה מאוד נוזלים חיוניים. אם ננסה להיזכר כמה פעמים אנחנו הולכים לשירותים אחרי שאנחנו שותים אלכוהול, אנחנו נבין איזה כמות אדירה של נוזלים אנחנו מאבדים!!

סיבה 5: קראטין

הקריאטין סופח מים לתוך השרירים שלנו. אנו צורכים אותו באחוז גבוהה יותר מהכמות בה הוא מצוי בגוף, במטרה להעלות את כמותו, תהליך זה לוקח כמה שבועות אם מתבצע בעיקביות, בבקרה ולא בכמיות מוגזמות (כ-5 גרם כול יום) ,ספיחת נוזלים בכמות גדולה ניראית לרוב כאשר צורכים כמויות גבוהות. ומכך המים נמשכים לשריר על מנת להוריד את כמות הקראטין שמצויה בו.

משקל המים הוא לא משקל שריר כמובן, אך בגלל שספיחת הנוזלים היא בתוך השריר והיא לא משפיעה על רקמות אחרות כמו שומן או מתחת לעור, זה עדיין נחשב משקל מסה רזה (LBM) כי זה בתוך השריר.

ספיחת נוזלים לשריר עלולה לגרום לעליה במשקל של 1-3 קילו בשבוע הראשון, ולאחר שהגוף הגיע לכמות הרצויה בעקבות צריכה קבועה – השינוי במשקל הנוזלים מתייצב.

סיבה 6: מחזור

תופעה ידועה נוספת הקשורה בחלק השני של המחזור החודשי לאחר הביוץ, הינה אגירת נוזלים ברקמות. גם תופעה זו קשורה לשינויים ההורמונאליים שחלים במהלך המחזור החודשי. אגירת הנוזלים עלולה להוביל לעליה של 0.5-1.5 קילוגרמים מיד בסיום המחזור החודשי, כלומר עם הופעת הדימום

נשים נוטות לאגור יותר מים בשל התנודות בהורמונים לאחר המחזור החודשי, במיוחד לאחר פעילות גופנית. נטילת הורמונים למניעת הריון עלולים להגדיל את כמות הנוזלים. חשוב להמשיך להישאר במסלול ולא לבצע שינויים מיותרים בזמן הזה, ואולי אף לא להישקל למשך שבוע עד שהמים יצאו.

סיבה 7: שינה

שינה בלי מספיק שעות או שינה לא איכותית – אשר אתם מתעוררים כמה פעמים בלילה ואין שינה רצופה יכולה לגרום להמון בעיות, אחת מהן היא עלייה בהורומון הקורטיזול, שהוא הורמון מעלה החזקת מים בגוף.

סיבה 9: סטרס

מתח נפשי משפיע על רמות ההורמונים שלנו, כמו גם, עומס גופני, חוסר שינה, מתח נפשי ודאגה מתמשכת. החזקת מים יכולה לבוא בהמון צורות כגון, רקמה מלאה בנוזלים, הצטברות נוזלים בבטן,בחזה, פלג גוף תחתון ובין המפרקים.

סיבה 9: משקל מקולקל

זה אולי נישמע מצחיק אבל זה יכול לקרות, לפעמים במשקלים דיגיטליים אם אנו דורכים עליהם בחוזקה, אפשר לפגום את החיישן שלהם וכך לקבל מדידות לא מדויקות. זה יכול לקרות גם אם המשקל שלנו ישן והרכיבים נשחקו עם הזמן.

כמו כן רצוי לבדוק שהבטרייה תקינה

סיבה 10: WHOOSH

ירידה במשקל איננה לינארית, לעיתים ישנה עצירה לא מוסברת ולאחר מכן ירידה פתאומית. יש להסתכל על התהליך בטווחי של שבועות ולא מיום ליום.

סרטון בנושא שקילות יום יומיות

אינפוגרף על הנושא

Admin