האם כפיפות בטן מורידות שומן בבטן?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

האם יש משהו בטענה הנפוצה כל כך שאם נבצע אינסוף כפיפות בטן אז השומן בבטן גם כן יירד? המאמר הבא יציג סקירת מחקרים שנועדו לבדוק בדיוק את הטענה הזאת.

טל בן משה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב twitter

מי מאיתנו לא מכיר אנשים שעושים כפיפות בטן כל יום וכל היום במטרה לצמצם היקפים ולהוריד את השומן שבאזור הבטן? מי מאיתנו לא ראה עשרות פרסומות על מכשירים כאלו ואחרים אשר כל מטרתם להפעיל את שרירי הבטן ובכך לפי ההבטחה ״לצמצם היקפים״? האם יש בזה משהו? להפתעתנו הרבה יש לנו כמה מחקרים מהעבר שכל מטרתם הייתה לבדוק האם יש משהו בטענות הללו. כל אחד מהמחקרים השתמש בפרוטוקול מסוים אשר עירב תרגילי בטן וביצע מדידה של היקף הבטן או אחוזי השומן באזור. 

מחקרים:

כשחוזרים אחורה ומציצים בהיסטוריה המחקרית אנחנו מגיעים למקור הראשון שאני מעריך שממנו כל העניין הזה התחיל. המחקר של Mohr משנת 1965 הראה שנשים שביצעו כיווץ סטטי של שרירי הבטן באופן יומיומי למשך 4 שבועות הורידו מעט את היקף הבטן. עכשיו שאני מדבר על מעט אני מתכוון ממש מעט: 1 ס״מ בהיקף הבטן. הבעיה במחקר הנ״ל הוא שהנבדקים ירדו מעט במשקל (יכול להיות מקור השינוי) ועם השנים גילינו שאי אפשר באמת להסתמך על מדידות של היקפים ועובי כפלי עור כמדד מדויק לשינוי במסת השומן אבל ללא ספק המחקר פתח את הדלת להמון טענות ורעיונות לגבי הורדה נקודתית של שומן בטני [1].

בשנת 1984 פורסם מחקר קצת יותר מתוחכם ובו הנבדקים ביצעו כפיפות בטן בצורה פרוגרסיבית למשך 27 ימים. כשאני אומר ״פרוגרסיבית״ אני מתכוון לכך שב 27 ימים, הנבדקים ביצעו סך כולל של 5004 כפיפות בטן! 
כמו כן, במחקר הזה נלקחו ביופסיות מרקמת השומן בבטן, בישבן ובגב ובנוסף לכך התבצעה מדידת אחוזי שומן על ידי שקילה הידרוסטטית, נלקחו היקפים ונמדדו כפלי עור (קליפר). 
תוצאות המחקר הראו שהנבדקים צמצמו את גודל תאי השומן ב 3 האזורים שנדגמו בצורה די זהה. לעומת זאת, היקף הבטן עלה בממוצע בס״מ, עובי כפלי העור בבטן לא השתנה כלל. ז״א שאפשר לראות כאן 2 דברים מעניינים, הנבדקים ירדו מעט באחוזי השומן אך הירידה הייתה מפוזרת בגוף ולא במקום ספציפי וכמו כן אפשר לראות את חוסר ההסכמה בין אמצעי המדידה השונים [2].

שימו לב לכך שבכל אזור בגוף הייתה ירידה די זהה במסת השומן ואין כאן השפעה מיוחדת על השומן באזור הבטן. השינויים שנצפו ככל הנראה קרו בשל ירידה כללית במשקל ואחוזי השומן. 

שימו לב לכמות הכפיפות בטן המטורפת שהנבדקים ביצעו במשך כל יום.

A crucial test of "spot" reducing is whether a significantly greater change occurs in the predominant body area being exercised compared to the relatively inactive or unexercised body parts. In the present study, the fact that there was no difference in the rate of change in cell diameter among the three sites suggests there was no preferential influence of a possible lipolytic mobilizing factor or of enhanced adrenergic responsiveness (Ostman, Arner, Engfeldt, & Kager, 1979). Because cell diameter decreased significantly at the three sites, it seems reasonable to conclude that the sit up regimen had a more general than specific effect on the overall size (diameter and volume) of the adipose cells

בשנת 2011 פורסם מחקר שבו 24 גברים חולקו ל 2 קבוצות שונות. קבוצת ביקורת שלא עשתה כלום וקבוצה שביצעה 7 תרגילי בטן שונים, 5 פעמים בשבוע כל תרגיל ל 2 סטים של 10 חזרות וכל זה למשך 6 שבועות. 
הרכב הגוף של הנבדקים נמדד על ידי דקסה ולא נמצא כל הבדל בין הקבוצות מבחינת שינוי באחוזי השומן וכן שינוי באחוזי השומן באזור הבטן (דקסה יודעת לחלק את השומן בגוף לאזורים) [3].

Some individuals attempt to reduce their waistline by solely performing abdominal exercises possibly because of claims made by various abdominal equipment advertisements. The information obtained from this study can help people to understand that abdominal exercise alone is not sufficient to reduce waistline or subcutaneous abdominal fat

סיכום:

בשביל להוריד את אחוזי השומן בבטן (ובכל הגוף) צריך להיות בגרעון קלורי שמגיע מהתזונה ורצוי מאוד שזה יהיה בשילוב של אימוני התנגדות.
אנחנו לא אוהבים להיות חד משמעיים כשזה נוגע לנתונים מחקריים אז אסכם זאת ואומר שלפי המידע המחקרי שיש לנו היום, אנחנו יכולים להגיד ברמת ביטחון די גבוהה שתרגילים נקודתיים לאזור מסוים בגוף לא הולכים לשנות משהו ברקמת השומן של אותו אזור. יש חשיבות לחיזוק כללי וכן יש חשיבות לביצוע תרגילי כוח בצורה פרוגרסיבית אך המחשבה שביצוע אינספור כפיפות בטן ביום הולכת באמת להוריד את השומן מהבטן איננה נתמכת מחקרית. 
במידה וביצוע כפיפות בטן יגרמו לכם לאכול יותר טוב וגם לרדת במשקל אז כמובן שיכולה להיות השפעה אבל זה לא מה שאנחנו רואים בפועל. בפועל אנשים מחפשים פתרונות קסם נקודתיים. 
לא מרוצים מהשומן הבטני שלכם? ממליץ לקרוא את מאמר הדיאטה שלנו. 

טל בן משה

בוגר קורס מדריכי חדר כושר ואימון קטינים (וינגייט), בוגר קורס מדריכי חדר כושר בכירים, מאמן קרוספיט level 1, בוגר קורס מאמנים אישיים של acsm, מנהל של קבוצת הכושר ״מדברים על כושר ותזונה״. עוסק בהדרכה כ-18 שנה. בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה ובשלבי תואר שני.