הורמון גדילה לאחר אימון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

המיתוס: ״אחרי אימון ישנה עלייה של הורמון גדילה דבר שחשוב להיפרטרופיה״ - ״תעשו סקוואט כי הוא משחרר הורמון גדילה וזה יגרום לכם להיות יותר גדולים״.​

טל בן משה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב twitter

האמת: אני מניח שמיתוס זה הגיע מבודיבילדרים ואתלטים אשר משתמשים בהורמון גדילה חיצוני כאמצעי לשיפור ביצועים והרכב גוף. 

אכן זה נכון שתרגילים מסוימים גורמים להפרשת הורמון גדילה בכמויות גדולות יותר (יותר קשור לעצימות האימון) אך מכאן ועד לתוצאות המיוחלות יש מרחק גדול.

מה המחקר מראה?

המחקר לא יודע לומר האם מתן הורמון גדילה חיצוני מוביל להיפרטרופיה אצל אנשים שאין להם מחסור.
מעבר לסיפורים שמספרים, לא ידוע מה התפקיד שהוא משחק אצל בודיבילדרים (המינונים לא נבדקו מחקרית וישנו אלמנט של שילוב חומרים ולכן לא כל כך פשוט להגיד מה עשה מה) [1].
ישנן מספר עבודות נוספות שבדקו זאת בצורה ישירה והתוצאות אותן תוצאות. [2-4].

מטא-אנליזה חדשה שבדקה את השפעת מתן הורמון גדילה חיצוני ברמה סופר-פיזיולוגיות הראתה עלייה של 2.5 קילו מסת גוף רזה שמתוכן 1.5 קילו לערך היו נוזלים חוץ תאיים וירידה של 1.2 ק״ג שומן.
אני מזכיר שזו רמה סופר-פיזיולוגית בזריקות ולמשך תקופה של שימוש (כולל הסיכונים שכרוכים בכך והמחיר) [10].

אז אחרי שראינו שהורמון גדילה במינון סופר-פיזיולוגי ממקור חיצוני ובחשיפה כרונית לא משנה כל כך אז תחשבו כמה פחות זה אפילו משנה כשזה מופרש ברמה אקוטית לאחר אימון כזה או אחר.
מאחר שאנחנו לא אוהבים להסיק אלא באמת למדוד, יש כאן ריכוז של מחקרים שבדקו זאת ונכון לרגע זה אין קשר בין הפרשה אקוטית של הורמון גדילה לבין "יותר היפרטרופיה". אם בעבר חשבנו שיש משהו בכל התיאוריה ההורמונאלית, היום אנחנו נוטים לכיוון שמראה שאין קשר בין חשיפה אקוטית לבין היפרטרופיה [5-9].

שורה תחתונה:

תעשו את הסקוואט שלכם באהבה בגלל שהוא תרגיל טוב אבל אל תצפו ליתרון סיסטמטי שקשור להורמון גדילה

רפרנסים:

אלדד אוזמן

פעיל בתחומי מדעי הספורט והתזונה. מתעניין בעיקר באוכלוסיה לא תחרותית המשלבת כושר גופני, קריירה, משפחה, לימודים ועוד. מאמין שעם איזון נכון כל אחד יכול לשפר את איכות החיים שלו. נקיטת גישה מבוססת ראיות מאפשרת בתעסקות בעיקר ולא בתפל.