אירובי בצום

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

המיתוס: ״תעשו אירובי בבוקר בצום כדי למקסם איבוד שומן וירידה במשקל״​

טל בן משה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב twitter

האמת : ההנחה היא שכאשר אנחנו מבצעים אימון אירובי בבוקר על קיבה ריקה אנחנו נשרוף יותר שומן בשל מאגרי גליקוגן מדוללים וכתוצאה מכך הגוף ישתמש בחומצות שומן ליצירת אנרגיה.

על הנייר זה נכון [5] והכל טוב ויפה אך יש כאן כמה עניינים

מה המחקר מראה?

ירידה במשקל מתבצעת על ידי יצירת גרעון קלורי ולכן, בשביל שיהיה יתרון לאירובי בצום הוא צריך:

1. לגרום להוצאה אנרגטית גדולה יותר – נניח שעכשיו הוא גורם לנו להוציא 600 קלוריות (ולא 500) בזמן שאנחנו אוכלים את אותה כמות יומית של אוכל. אז נשאל, האם יש לאירובי בצום יתרון מטבולי שכזה? התשובה היא לא ולא.
מחקר השווה את ההוצאה האנרגטית הכוללת ב 24 שעות של 2 קבוצות, האחת ביצעה אירובי בצום למשך 60 דקות והשניה לא. לא נמצאו הבדלים בין הקבוצות [1].

2. להקטין הכנסה קלורית – במילים אחרות, אם אימון אירובי בצום יכול בדרך כלשהי לגרום לנו לאכול פחות וכתוצאה מכך להגדיל את ההוצאה האנרגטית היומית והירידה בשומן אז נוכל להגיד שיש לו יתרון. האם אירובי בצום עושה זאת? לא ולא.
למעשה מחקר מצא שהתאבון ירד לאחר אירובי שאכלנו לפניו ולא לאחר אירובי בצום, בנוסף לכך כמות הקלוריות הכללית שנצרכה הייתה קטנה יותר בקבוצה שאכלה [2].

בראד שונפלד ואלאן ארגון ביצעו מחקר ב 2014 על נשים שביצעו שעה אירובי בצום, 3 פעמים בשבוע ועל נשים שביצעו אירובי "רגיל" למשך 4 שבועות [3] נחשו מה? לא היה הבדל בין הקבוצות. כך גם במחקר נוסף שבוצע על נשים שביצעו אימוני אינטרוולים עצימים למשך 6 שבועות. לא נמצאו הבדלים בין הקבוצות [4].

טיעון "שריפת השומן המוגבר" כתוצאה מאירובי בצום נכון ככל שיהיה איננו משנה לנו בהקשר של שינוי הרכב הגוף וירידה במשקל. הסיבה לכך היא מאוד פשוטה, אנחנו שורפים שומן בלי הפסקה במהלך היום כאשר אנחנו זזים ואפילו כאשר אנחנו נחים בצורה מוחלטת. האם אנחנו רזים כתוצאה מכך? לא. למה? כי גרעון קלורי הוא זה שיקבע את מהלך הדברים.

שורה התחתונה:

אוהבים לעשות אירובי בצום? לכו על זה. אל תצפו אבל לתוצאות טובות יותר. אם אתם מכריחים את עצמכם לבצע זאת בגלל שאתם חושבים שיש כאן יתרון כלשהו לשם שיפור הרכב הגוף, הייתי מציע לכם להפסיק.

רפרנסים:

אלדד אוזמן

פעיל בתחומי מדעי הספורט והתזונה. מתעניין בעיקר באוכלוסיה לא תחרותית המשלבת כושר גופני, קריירה, משפחה, לימודים ועוד. מאמין שעם איזון נכון כל אחד יכול לשפר את איכות החיים שלו. נקיטת גישה מבוססת ראיות מאפשרת בתעסקות בעיקר ולא בתפל.