משך האימון והתועלת ממנו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

המיתוס: ״אל תתאמנו מעבר לשעה מאחר שרמת הטסטוסטרון יורדת ורמת הקורטיזול עולה"​

טל בן משה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב twitter

האמת:  זה מיתוס מעניין שכנראה הגיע אי שם מתקופת הבולגרים שהאמינו שרמת טסטוסטרון יכולה להשמר גבוהה רק בין 30-60 דקות. במציאות הדברים כמובן שונים לגמרי.

מה המחקר מראה?

כשמסתכלים על טסטוסטרון, אנחנו מגלים שהוא בכלל לא יורד. למען האמת בצורת אימונים מסוימת, טסטוסטרון בכלל עולה ולאחר זמן מה יורד חזרה לרמה הבסיסית אך לא מתחת אליה. כאן יש לנו דוגמא לכך שרמות טסטוסטרון עולות אחרי 90 דקות של אימון [1].

יש לא מעט סקירות לגבי שינויים ברמות טסטוסטרון בזמן אימון [2].

מעולם לא ראיתי סקירה אחת שטוענת שישנה ירידה של ההורמון מתחת לרמה הבסיסית.
אפשר לחשוב על טסטוסטרון גם לא בהקשר של ירידה אלא בהקשר של עלייה ובניית שריר לאחר אימון.

יש לא מעט טענות לביצוע תרגילים או תוכניות אימון שונות שמטרתן לעודד הפרשת טסטוסטרון אקוטית ובכך לגרום לעלייה גדולה יותר במסת השריר. ההנחה מאחורי הרעיון היא שעליה ברמות טסטוסטרון מקושרות עם מסת שריר נוספת (סטרואידים?), רק שבמקרים הללו מדובר על שינוי שהגוף חשוף אליו לאורך זמן (נקודה קריטית מאוד!) ולא לתקופה קצרה מאוד לאחר אימון. למען האמת חלק גדול מהמחקרים לא הצליח להדגים קשר בין אקוטיות לבין מסה [2, 3, 4).

מה בנוגע לקורטיזול? קורטיזול נחשב כהורמון קטבולי (מפרק שריר בשפה שלנו) ורצוי שיהיה בגוף תחת שליטה וברמה נמוכה (לדוגמא: סטרס מעלה קורטיזול). אם ההשפעות של הפרשת קורטיזול אקוטית לאחר אימון היו כל כך מעניינות אז היינו מצפים למצוא מסת שריר גבוהה יותר אצל האנשים שנחשפו אליו הכי פחות. למרבה ההפתעה לפי המחקר שבדק זאת, ההפך הוא הנכון! נמצא קשר (נמוך אמנם) בין חשיפה אקוטית לקורטיזול לבין אלו שעלו הכי הרבה במסת השריר [4].

שורה תחתונה:

תתאמנו כמה זמן שאתם צריכים בכדי לסיים את האימון שתכננתם לעצמכם. אימונים ארוכים מאוד יכולים להדגים תכנון אימונים לקוי לפעמים ואולי שווה לבדוק מה קורה בתוכם אבל כשזה נוגע להשפעות הורמונליות, נכון למה שהמדע מצא עד עכשיו אין לכם ממה לפחד!

רפרנסים:

אלדד אוזמן

פעיל בתחומי מדעי הספורט והתזונה. מתעניין בעיקר באוכלוסיה לא תחרותית המשלבת כושר גופני, קריירה, משפחה, לימודים ועוד. מאמין שעם איזון נכון כל אחד יכול לשפר את איכות החיים שלו. נקיטת גישה מבוססת ראיות מאפשרת בתעסקות בעיקר ולא בתפל.