השפעת התפיסה שלנו על רעב ושובע

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

לרוב כשמתייחסים לשובע מתייחסים לאספקטים מאוד ספציפיים כמו הרכב נוטרייאנטים (חלבון משביע יותר מפחמימה ופחמימה משביעה יותר משומן), סיבים תזונתיים, תזמון אכילה, כמות קלוריות ועוד אבל אנחנו יודעים שהתפיסה שלנו משפיעה על שובע בצורה גדולה מאוד ולצורך ההדגמה אציג 3 מחקרים נורא נחמדים.

טל בן משה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב twitter

מחקר 1: 

ב 2 מקרים נפרדים 46 נבדקים הגיעו למעבדה וצרכו מילקשייק שהכיל 380 קלוריות. בפעם הראשונה נאמר למשתתפים שהם צורכים מילקשייק שמכיל 620 קלוריות עם מעטפת שלמה סביב אופן ההצגה שלו בכך שהוא הוגדר כ״מפנק״. בפעם השנייה שהם זומנו נאמר להם שהם צורכים מילקשייק אחר שבו רק 140 קלוריות והוצג בצורה יותר ״מקדמת בריאות״. מדדי ״גרלין״ (הורמון רעב) נלקחו מהנבדקים ב 3 נקודות זמן ומה שנמצא שתגובת הגרלין הייתה שונה בצורה מובהקת בין 2 התנאים. בתנאי ה 620 קלוריות הייתה עלייה חדה של גרלין (ציפייה גדולה לפני האכילה) וירידה גדולה מיד לאחר הצריכה ואילו בתנאי ה 140 קלוריות בקושי היה שינוי בתגובת הגרלין. לא לפני הצריכה ולא אחרי. אני מזכיר שזה בדיוק אותו מילקשייק רק באופן שיווקי שונה. 

מחקר 2: 

נבדקים הגיעו למעבדה וצרכו מילקשייק על בסיס יוגורט שהכיל כ 500 קלוריות. המניפולציה של החוקרים הייתה מגניבה למדי. הם לקחו את אותו מילקשייק ודחפו לתוכו אוויר כך שתפס נפח שונה בכל פעם. פעם אחת 300 מ״ל פעם שנייה 450 מ״ל ופעם שלישית 600 מ״ל. זמן מה לאחר הצריכה של המילקשייק הנבדקים אכלו ארוחת צהריים עם בחירה חופשית. נמצא יחס ישיר בין גודל המילקשייק הנתפס אל מול הצריכה הקלורית בארוחת הצהריים כך שככל שהמילקשייק נתפס כיותר גדול כך כמות המזון שנצרכה בארוחת הצהריים הייתה קטנה יותר וכך גם תחושות רעב ושובע השתנו לפני ואחרי. 

מחקר 3: 

נבדקים הגיעו למעבדה וצרכו ארוחה ב 2 מצבים שונים. מצב 1 היה אכילה בחושך ומצב 2 היה אכילה באור. חשוב לציין שבוצעו במחקר הנ״ל כמה מניפולציות נחמדות נוספות שלא אוכל להכנס אליהן. בשורה התחתונה מה שנמצא במחקר הוא שהנבדקים אשר אכלו בחושך אכלו יותר וגם אכלו יותר מקינוח שהוצג להם לאחר מכן באור. 

כמו שאפשר לראות התפיסה שלנו משחקת תפקיד מאוד חשוב בכל האספקטים של בקרת רעב ושובע. יש עוד לא מעט דוגמאות שונות שאפשר להציג אבל בכל מקרה קחו את המחקרים הללו בתור נקודה למחשבה.

טל בן משה

בוגר קורס מדריכי חדר כושר ואימון קטינים (וינגייט), בוגר קורס מדריכי חדר כושר בכירים, מאמן קרוספיט level 1, בוגר קורס מאמנים אישיים של acsm, מנהל של קבוצת הכושר ״מדברים על כושר ותזונה״. עוסק בהדרכה כ-18 שנה. בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה ובשלבי תואר שני.