אפקט הפלסבו באימון גופני וספורט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כולנו שמענו על ״אפקט הפלסבו״ או ״אינבו״. תופעה מדהימה זו גורמת לאנשים לחוות שיפור בתסמינים שונים ומשונים ולשפר ביצועים ספורטיביים כאשר הם קיבלו טיפול או כדור ללא שום חומר פעיל בתוכו. במאמר הבא נציג גם דברים מעניינים בהקשר של ספורט ואימון גופני.

טל בן משה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב twitter

אפקט פלסבו הוא תוצאה רצויה שנגרמת מציפייה/תגובה נרכשת לטיפול מסוים או סיטואציה מסוימת. אפקט נוסבו הוא תוצאה שאיננה רצויה שנגרמת מאותן הסיבות. בידיעה שתגובות פלסבו הן דבר נפוץ בהקשר של תרופות/תוספים, חוקרים מדיסציפלינות שונות מנסים כבר 80 שנה לבודד ולשלוט בהשפעת הפלסבו. מאמצע שנות ה 90 ישנה כמות ראיות אדירה בנוגע להשפעות הקליניות החשובות של אפקט הפלסבו וכמו כן מחקר משמעותי בנוגע למסלולים הנוירופיזיולוגים של אפקט זה. הראיות החשובות שהתקבלו במהלך השנים הובילו חוקרים רבים להתייחס לפלסבו כאל אפקט טיפולי פעיל לכל דבר אל מול קבוצת ביקורת פסיבית שלא קיבלה שום טיפול.

אפקט פלסבו בספורט ואימון גופני

סקירות נרחבות בתחום הספורט והאימון הגופני הראו שיש לא מעט השפעות חיוביות במתן טיפול שהוגדר כ״פלסבו״. רוב מחקר הפלסבו בתחום התייחס בעיקר להשפעת תוספי תזונה ארגוגניים כמו קפאין, קריאטין ואפילו סטרואידים אנאבוליים. בעוד שחלק מהמחקרים הללו השוו את אפקט הפלסבו אל מול קבוצה שלא קיבלה שום טיפול, חלק מהמחקרים השוו את טיפול הפלסבו אל מול התוסף שהוא היה אמור להיות. לדוגמא: נבדקים שמקבלים כדור קפאין אמיתי אל מול נבדקים שמקבלים כדור פלסבו אך נאמר להם שהוא כדור קפאין אל מול קבוצה שמקבלת כדור מבלי שיגידו לה מה הוא מכיל. רוב המחקרים הללו הראו תוצאות טובות לטיפול הפלסבו גם מבחינת מדדים אובייקטיבים וגם מבחינת מדדים סובייקטיבים.

ההשפעות יכולות להיות מסוכמות כך:

1. אפקט פלסבו בהשוואה לקבוצת ״אין טיפול״ נצפת באופן תדיר במחקרים שבהם אפקט פלסבו מוגדר כחלק מהמניפולציה הטיפולית. 
2. אפקט פלסבו הוא לרוב בעוצמה שיכולה להיות משמעותית לאתלט מה שאומר שיש השפעה חיובית על ביצועים ומאפיינים שונים שקשורים בעקיפין לביצועים. 
3. במקרים רבים, אפקט הפלסבו מגיע לאחוזים די גבוהים בהשוואה להשפעה של הרכיב הפעיל אותו מקבלת הקבוצה השנייה.

 

סיבות להשפעה

חוקרים מתחום הנוירולגיה, הרפואה והפסיכולוגיה בדקו את הסיבות השונות לאפקט הפלסבו ורוב המחקר התמקד ברמזים סביבתיים שקשורים להתנייה ולציפייה. התנייה יכולה להיות קשורה ללמידה מודעת או לא מודעת כתוצאה מצימוד חוזר של גירוי ותגובה. דוגמאות שונות יכולות להיות קפאין ומורפין. ציפייה מוגדרת כעיבוד קוגנטיבי שנוצר בעקבות הדרכה מילולית. לדוגמא, מחקר נפלא בתחום הראה שנבדקים שידעו שהם לוקחים קפאין שיפרו ביצועים יותר מאשר נבדקים שלקחו קפאין אך לא ידעו שהם קיבלו קפאין. יותר מזה, נבדקים שקיבלו פלסבו שנאמר להם שהכיל קפאין, שיפרו ביצועים יותר מנבדקים אשר קיבלו פלסבו שלא נאמר לגביו כלום.

מכניזם אפשרי

באחד מהמחקרים החשובים בתחום הפלסבו הודגם שנבדקים אשר עברו טיפולי שיניים וקיבלו חומר שאמור לחסום את ההשפעה של קולטנים אופייאטים במוח וכתוצאה מכך להגביר כאב (נלוקסון) לא חוו אפקט של שיכוח כאבים לאחר שקיבלו משכח כאבים פלסבו אך אלו שרק קיבלו משכח כאבים פלסבו ללא נלוקסון הראו אפקט של שיכוח כאב. מחקר זה מראה בצורה יפה שלאפקט הפלסבו יש מנגנון נוירוביולוגי מובהק. מאז אותו מחקר פורסמו לא מעט מחקרים אשר הראו שיש במוח עוד כמה מסלולים שונים שגורמים לאותו אפקט.

אפקט נוסבו

ראיות שונות מציעות שאפקט הנוסבו שהוגדר כתוצאה לא רצויה של טיפול, נגרם גם כן על ידי השפעה של מסלולים נוירוביולוגיים שונים. לדוגמא, מילים שליליות יכולות לגרום לחרדה אשר מקושרות עם אקטיביציה של CCK אשר יכול להשפיע על כאב. ההשפעה השלילית הזאת יכולה להיות ארוכת טווח וחלק מהמחקרים מראים שאפילו חשיפה חד פעמית לאפקט נוסבו יכולה להשפיע על תוצאות של טיפולים עתידיים. לצערנו יש לנו מעט מחקר בהקשר של אפקט נוסבו בספורט ואימון גופני שכן יכולה להיות בעיה אתית לא פשוטה. המחקרים שכן קיימים מראים שביצועים עלולים להפגע. לדוגמא נבדקים אשר גילו או שדווח להם שהם לא בקבוצת הטיפול ״הטוב״ הראו פגיעה בביצועים למרות שלא בטוח שאפקט זה יכול להיות מוגדר כ״נוסבו״.

סיכום

פלסבו ונוסבו מכילים טווח רחב של תופעות אשר אינן קשורות רק לקבלת הטיפול עצמו. התופעות וההשפעות השונות יכולות להיות קשורות לציפייה, חוויות קודמות, האינטרקציה בין הנבדק לבין החוקר, אמון, אמפתיה והריטואל שמסביב למתן הטיפול.לדוגמא: אמירה כמו ״ייתכן שהחומר הזה יעבוד״ תהיה נחותה מאשר אמירה כמו ״6 מ״ג לק״ג משקל גוף של קפאין נמצאה כמשפרת ביצועים במבחן אופניים של 40 ק״מ״. יותר מזה, הוראות שכאלה המגיעות מפרופסור עם חלוק לבן ישפיעו יותר מאשר סטודנט לשנה ראשונה. אפקט הפלסבו הוא מרכיב משמעותי בכל מחקרי האימון הגופני והספורט וההשפעה הזאת מסבכת לנו את החיים ממש בכל מה שנוגע לחיפוש השפעות אמיתיות של טיפול.

טל בן משה

בוגר קורס מדריכי חדר כושר ואימון קטינים (וינגייט), בוגר קורס מדריכי חדר כושר בכירים, מאמן קרוספיט level 1, בוגר קורס מאמנים אישיים של acsm, מנהל של קבוצת הכושר ״מדברים על כושר ותזונה״. עוסק בהדרכה כ-18 שנה. בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה ובשלבי תואר שני.